סקירת מערכות מאוחרת

שירותי המכון

סקירת מערכות מאוחרת היא אחת הבדיקות השגרתיות שעוברת כל אישה במהלך ההיריון.  מהי סקירת מערכות מאוחרת, מה מטרתה ומהי חשיבותה? מה בודקים במסגרתה? איך היא מתבצעת ומה המשמעות של ממצאיה?  

 

מהי סקירת מערכות מאוחרת ומה מטרתה?

סקירת מערכות מאוחרת, שנהוג לכנותה גם בשם בדיקת טרימסטר שני או סקירת מערכות שליש שני, הינה בדיקת אולטרסאונד שעוברות נשים הנמצאות בין שבועות 24-20 להריונן. הבדיקה הסוקרת ביסודיות את מערכות הגוף השונות של העובר, מבוצעת לצורך אבחון או שלילת מומים אנטומיים שעלולים להתפתח בעובר במהלך ההיריון. במקרים מסוימים, היא יכולה לאבחן סמנים רכים המרמזים על בעיה כלשהי בחומר הגנטי שנושא העובר.

מדובר בבדיקה בטוחה שאינה מהווה סכנה כלשהי לאם או לעובר ואינה כרוכה בהכנות מיוחדות. הבדיקה מומלצת על ידי משרד הבריאות והאיגוד הגניקולוגי, וניתן לבצעה במסגרות פרטיות או דרך קופות החולים, בהתאם להחלטת האישה.

 

מהי חשיבות של סקירת מערכות מאוחרת?

לסקירת המערכות המאחרת יש חשיבות רבה, שכן ניתן לאבחן במסגרתה מומים שלא ניתן היה לזהות במהלך הסקירה המוקדמת, כיוון שהיו קטנים מאוד או בלתי אפשריים לזיהוי. בין המומים האלה נמנים מומים בלב, בפנים, בבטן, במערכת העצבים  או מומים שניתן לאבחן אותם רק בשלב מתקדם של ההיריון כאשר מערכות גופו של העובר מפותחות ובשלות יותר. כמובן שכאשר מדובר באישה שמסיבה כלשהי לא עברה סקירת מערכות מוקדמת, יש לסקירה המאוחרת חשיבות רבה עוד יותר.

חשוב לציין כי למרות חשיבותה הרבה של סקירת המערכות המאוחרת, היא מוגבלת ביכולתה לשלול  בוודאות את כל המומים האפשריים בעובר. מערכות שלגביהן בדיקת  האולטרה סאונד פחות יעילה הן עור, מערכת העיכול וחייך העובר.

 

מה בודקים בסקירת מערכות מאוחרת?

במהלך סקירת מערכות מאוחרת נבדקים מדדים ואיברים שונים של העובר:

המנח בו נמצא העובר, דופק העובר והתנועות שלו, מיקומה של השלייה

חתך רוחבי, הקף הראש, של הגולגולת החזה, ריאות, חדרי הלב, .

(אם לא פורטה סיבה מיוחדת לביצוע הסקירה המאוחרת, הנתונים ייבדקו תוך התייחסות להריון רגיל בסיכון נמוך).

 

כיצד נערכת סקירת מערכות מאוחרת?

כאמור, סקירת מערכות מאוחרת הינה בדיקת אולטרסאונד. ברוב המקרים היא מתבצעת בגישה הבטנית כל ידי רופא גינקולוג.  עם זאת, במקרים בהם עולה צורך ספציפי להעריך את אורכו של צוואר הרחם או לסקור איברים הסמוכים לו שלעיתים קשה לראותם בסקירה בטנית – תבוצע סקירה וגינלית.

 

מה משמעותן ואמינותן  של תוצאות סקירת מערכות מאוחרת?

בבדיקת הסקירה מאוחרת יכולים  להתגלות ממצאים משני סוגים עיקריים:
 

  • מומים מולדים שעלולים לגרום לנכות כלשהי או להשפיע על מהלך ותוחלת חייו של היילוד. גילוים של מומים כאלה מחייב אבחון מדויק ומעמיק יותר עם רופאים מומחים בתחום, ייעוץ והחלטה לגבי המשך ההיריון ו/או מעקב וטיפול לאחר הלידה.
     

  • סמן רך – גילוי של שינוי קל באנטומיה של העובר, שיכול להצביע על סיכוי כלשהו לבעיה כרומוזומלית/גנטית אצל העובר. במקרה שמתגלה סמן רך בסקירה המאוחרת, תבוצע סריקה יסודית יותר כדי לוודא או לשלול סמנים נוספים. גילוי של יותר מסמן רך אחד, מגביר את הסיכויים לקיומו של מום מולד. בהקשר זה, יש להדגיש כי סקירה המאוחרת אינה מחליפה בדיקת חלבון עוברי הנדרשות בנוסף לסקירה. בכל מקרה בו הסקירה המאוחרת מעלה חשד לבעיה כלשהי, יומלצו בדיקות נוספות, ולעיתים גם ייעוץ  גנטי לבחינת ביצוע בדיקת מי שפיר. 

 

לסיכום, סקירת מערכות מאוחרת היא בדיקת אולטרסאונד הריון חשובה ומקיפה, שתוצאותיה התקינות מאפשרות לאישה להמשיך בהיריון בראש שקט. לעומת זאת, ממצאים חריגים העולים במהלכה מצריכים בדיקות נוספות, מעקב ולעיתים גם גיבוש החלטה לגבי המשך ההיריון.

מכון רפואי נועם הוקם  על ידי ד"ר אניטה סילבר רופאה גינקולוגית בכירה בעלת ניסיון רב ומומחית באולטרה סאונד מיילדות וגינקולוגיה ובריאות האישה, עובדות עם ד"ר אניטה סילבר שתי רופאות מומחיות. ד"ר שנטל פרונגלס רדיולוגית מומחית בתחום האולטרה סאונד ואתי פיורה מומחית בגינקולוגיה, מיילדות ואולטרסאונד הגינקולוגי . במכון נועם נערכות בדיקות אולטרסאונד לסוגיהן לכל אורך כל שלבי ההיריון כל ידי רופאות מיומנות בעלות ניסיון רב תוך שימוש במכשור מקצועי שרות אדיב ויחס אישי לכל אחת. 

קבעי פגישת ייעוץ עוד היום

הרופאות המנוסות של מכון רפואי נועם מחכות לך עם המכשור המתקדם בעולם על מנת להעניק לך את הטיפול המקצועי ביותר ויחס אישי וחם!

אולטרסאונד מיילדותי

בית "מריק", דרך השרון 8/10 כפר סבא

09-7441155

  • White Facebook Icon

© 2017 כל הזכויות שמורות למכון רפואי נועם

עיצוב ובניית האתר iSite.co.il Web Solutions

אסטרטגיית שיווק Magnusmarketing.co.il