שקיפות עורפית

שירותי המכון

מהי שקיפות עורפית?

בדיקת אולטרסאונד שקופית עורפית הנה בדיקה המבוצעת  על ידי גינקולוג מומחה ובעל ניסיון בביצוע הבדיקה, באמצעות מכשור אולטרה סאונד, בגישה אבדומינלית או בגישה וגינלית לפי הצורך. בדיקת אולטרה סאונד שקיפות עורפית  בודקת את עובי הנוזל של העובר מאחורי העורף. נוזל זה נמצא בין העור והתת עור בעורף העובר ומידתו מבוטאת במ"מ. ככל שמדידת השקיפות העורפית עבה יותר, הסיכוי גבוה יותר שהאישה  ההרה נושאת בקרבה עובר עם תסמונת דאון או תסמונת אחרת.

מתי ולמי מומלץ לבצע אולטרסאונד שקיפות עורפית?

בדיקת שקיפות עורפית הנה בדיקת אולטרסאונד פשוטה ומומלצת לכל אישה בהריון. הבדיקה מבוצעת בין שבוע 11 ל 13.5. מומלץ לנשים הרות לבצע בדיקת אולטרה סאונד שקיפות עורפית  גם אם הן מתכננות לבצע בדיקת מי שפיר. במידה ותוצאות  בדיקת האולטרה סאונד שקיפות העורפית אינה תקינות, יש צורך בבירור יסודי מעבר לבדיקת מי השפיר הרגילה. כמו כן מומלץ לנשים הרות  לבצע בדיקת  אולטרסאונד שקיפות עורפית, גם אם הן מתכננות לבצע בדיקת .NIPT/CFDNA  אומנם בדיקת דם NIPT/CFDNA  הנה בדיקה עם אחוזי  גילוי גבוהים מאוד לתסמונת דאון, אבל בדיקה זו  איננה מאבחנת  ליקויים נוספים אצל העובר שעשויים להתגלות  בעת ביצוע אולטרה סאונד שקיפות עורפית .יוצא מכך שבדיקות אלו משלימות ואינן מחליפות את בדיקת  האולטרה סאונד שקיפות עורפית.

 

מה ניתן לגלות באמצעות אולטרסאונד שקיפות עורפית?

ביצוע אולטרה סאונד שקיפות עורפית יכולה לגלות כ 60% של עוברים עם תסמונת דאון. תסמונות אחרות, כרומוזומליות המגיעות עם שקיפות עורפית מוגברת הן תסמונת טרנר, שבה לעובר ממין נקבה יש כרומוזום X אחד בלבד במקום שניים. גם טריזומיה 18 וטריזומיה 13, שהן נדירות בהרבה מתסמונת דאון ובהן קיים כרומוזום 13 או 18 נוסף. תסמונת דאון הינה תסמונת כרומוזומלית כשלעובר יש שלושה כרומוזומי 21 במקום שניים, ולכן גם נקראת טריזומיה 21. תינוקות עם תסמונת דאון נולדים עם פיגור שכלי בדרגות שונות, ולאחוז גדול מבניהם יש מומים אחרים, כגון מומי לב ומומי מערכת העיכול. כמו כן באולטרה סאונד שקיפות עורפית ניתן לגלות מספר מצבים אחרים, כגון מומי לב ומומי שלד, תסמונות גנטיות כגון Noonan  או Di George היכולים להגיע במצבים של שקיפות מוגברת.  

 

מדידת שקיפות עורפית

מדידת השקיפות העורפית פורסמה לראשונה ב 1995, בעיקר על ידי הקבוצה של ניקולאידס מלונדון, ובשנים האחרונות היא נכנסה לסל הבריאות ומבוצעת בכל קופות החולים. ב 2000 תוארה לראשונה בדיקת הסקר הביוכימי, שבה מודדים חומרים המופרשים מן העובר ומן השליה, שמבטאים ב PAPP A ו beta HCG  . היא מבוצעת באמצעות לקיחת דם מהאישה ההרה, בסמוך לבדיקת השקיפות העורפית, ונותנת תשובה משולבת לגבי הסיכוי לתסמונת דאון על פי גיל האישה, עובי השקיפות העורפית ובדיקות הדם.

 

מהי שקיפות עורפית מעובה/מוגברת?

חשוב לציין שתופעת השקיפות העורפית המעובה הינה זמנית בדרך כלל אצל העובר, וברוב המקרים אף נעלמת עד שבוע 20. אין זאת אומר שהעובר בריא, וצריך בכל זאת כל אישה הרה חייבת לעבור את בדיקת האולטרה סאונד שקיפות עורפית. לעתים שקיפות עורפית מוגברת אצל העובר מצביעה על עובר גדול שייוולד, זאת כאשר כל הבדיקות היו תקינות. בכל מקרה מומלץ לכול אישה הרה להיות במעקב הריון אצל גינקולוג מומחה עד הלידה בכדי לעלות גם על בעיות מאוחרת יותר (נדירות !)

 

מהן הבדיקות המומלצות במצב של שקיפות עורפית מוגברת אצל העובר?

עובר עם שקיפות עורפית מוגברת מומלץ ביותר שיעבור בדיקת כרומוזומים או על ידי  בדיקת סיסי שליה, בין שבוע 11 -  13. בדיקת סיסי שליה נערכת בבתי החולים בתנאים סטריליים ובה נלקחת חתיכת שליה ונשלחת לבדיקת כרומוזומים, או לאחר שבוע 17  בדיקור מי שפיר. בדיקת  דיקור מי שפיר נערכת בבתי חולים בה דוקרים את שק מי השפיר של העובר ושואבים ממנו מים לבדיקת כרומוזומים ולרוב גם ל צ'יפ גנטי כדי לעמוד על קשת רחבה של תסמונות עובריות  אפשרויות – CMA (ראה ערך צ'יפ גנטי). כמו כן מומלץ  ביותר לאישה ההרה לעבור בדיקת אנטומיה מדוקדקת באמצעות  אולטרה סאונד סקירת מערכות מוקדמת והן אולטרה סאונד סקירת מערכות מאוחרת על ידי גינקולוג מיומן ומנוסה. כמו כן מומלץ לבצע בדיקת אקו לב לעובר, מדובר בבדיקה המבוצעת  באולטרה סאונד על ידי קרדיולוג (רופא לב) בדרך כלל לאחר שבוע 20 להריון.

בדיקת אולטרה סאונד שקיפות עורפית במכון רפואי נועם

ד"ר אניטה סילבר הקימה ומנהלת את  מכון נועם לאולטרה סאונד מיילדותי וגינקולוגי בכפר סבא ב 15 שנים האחרונות. מכון רפואי נועם לסקירת מערכות ובריאות האישה, כולל רופאות גינקולוגיות מומחיות לגינקולוגיה ומיילדות. יחד עם ד"ר אניטה סילבר עובדות שתי רופאות נוספות, ד"ר אתי פיורה – גינקולוגית וד"ר שנטל רדיולוגית ומומחית באולטרה סאונד לנשים. במכון רפואי נועם נערכות  בדיקות אולטרה סאונד מיילדותי הכוללות: אולטרסאונד שליש ראשון, בדיקת שקיפות עורפית אולטרה סאונד לסקירת מערכות מוקדמת סקירת מערכות מאוחרת (מורחבת) אולטרסאונד לסקירת מערכות שליש שלישי, אולטרה סאונד להערכת משקל העובר, מעקב הריון ומעקב אחר הריונות תאומים, מעקב אחרי עוברים קטנים לגיל. במכון נועם  נותנים חוות דעת שניה לממצאים באולטרה סאונד, עורכים יעוץ רפואי לניתוח קיסרי חוזר ולמיקום שליה.

 

כמו כן במכון רפואי נועם נערכות בדיקות גינקולוגיות כולל משטח פאפ, אולטרה סאונד גניקולוגי, יעוץ גינקולוגי לאמצעי מניעה, בעיות בגיל מעבר, מעקב אחר שרירנים וציסטות, בעיות של צניחת אברי האגן וכו'. כל בדיקות האולטרה סאונד כוללי היעוץ נערכים על ידי רופאות גינקולוגיות ורדיולוגית מומחיות ובעלות ניסיון רב באמצעות מכשור רפואי משוכלל עם אדיבות ויחס אישי.

קבעי פגישת ייעוץ עוד היום

הרופאות המנוסות של מכון רפואי נועם מחכות לך עם המכשור המתקדם בעולם על מנת להעניק לך את הטיפול המקצועי ביותר ויחס אישי וחם!

אולטרסאונד מיילדותי

בית "מריק", דרך השרון 8/10 כפר סבא

09-7441155

  • White Facebook Icon

© 2017 כל הזכויות שמורות למכון רפואי נועם

עיצוב ובניית האתר iSite.co.il Web Solutions

אסטרטגיית שיווק Magnusmarketing.co.il