אולטרסאונד מיילדותי

שירותי המכון

כל אישה בהריון עוברת כיום סדרת בדיקות אולטרסאונד מיילדותי. מהן הבדיקות הללו? מהי מטרתן ובמה הן נבדלות מאולטרסאונד גניקולוגי? כיצד ניתן לסווג אותן? האם כל הנשים צריכות לעבור את כולן? בכתבה זו תוכלו לקבל את כל התשובות בנושא אולטרסאונד מיילדותי. 

 

מהו אולטרסאונד מיילדותי?

אולטרסאונד מיילדותי הוא שם כולל לבדיקות אולטרסאונד שונות, המתבצעות במהלך ההיריון. בדיקות האולטרסאונד המיילדותי נועדו לבחון את מבנה העובר, מצבו, התפתחות מערכות גופו ואיבריו השונים בטרימסטרים השונים של ההיריון. זאת במטרה לאבחן או לשלול מומים עובריים שונים, ובמידה ועולה חשד כלשהו – להעמיק את הבירור והייעוץ, להמשיך במעקב או להגיע להחלטות באשר להמשך ההיריון. 

 

מה ההבדל בין אולטרסאונד מיילדותי לאולטרסאונד גניקולוגי?

כאמור, אולטרסאונד מיילדותי מתבצע במהלך ההיריון ונועד לבחון את מצב העובר והתפתחותו במהלך ההיריון. לעומת זאת, אולטרה סאונד גניקולוגי מתבצע אצל נשים שאינן בהריון  כשהמטרה היא לבחון את המערכת הגניקולוגית של האישה. זאת בין אם כחלק מהערכה גניקולוגית תקופתית, ובין אם לצורך בירור או מעקב הקשור בבעיות גניקולוגיות שונות כגון ציסטות שחלתיות, רחם שרירני, בעיות במחזור החודשי, בעיות פוריות, סיכונים למחלות סרטן, גניקולוגיות, אבחון היריון מחוץ לרחם ועוד. אפשר לסכם ולומר כי אולטרסאונד גניקולוגי מתמקד באישה ובמערכות הגניקולוגיות שלה בעוד אולטרסאונד מיילדותי מתמקד בעובר ובהיריון. 

 

מה כוללות בדיקות האולטרסאונד המיילדותי?

נהוג לחלק את בדיקות האולטרסאונד המיילדותי לבדיקות שגרתיות ולבדיקות מיוחדות. הבדיקות השגרתיות הינן בדיקות מעקב היריון שמומלץ לכל אישה לעבור במהלך ההיריון. הבדיקות המיוחדות הן אלה שנדרש לבצען רק לאור ממצא חריג כלשהו שנמצא בבדיקות השגרתיות, בבדיקות מדדי הגדילה של העובר או בבדיקות כמו שקיפות עורפית, חלבון עוברי, או במקרים של סיכון למומים. אישה עם הריון תקין בסיכון נמוך וללא ממצאים חריגים בבדיקות, אינה נדרשת לבצע את הבדיקות המיוחדות. 

חלק מבדיקות האולטרסאונד המיילדותי, בעיקר בשלבים המוקדמים של ההיריון נעשות בגישה הווגינלית, והחלק השני של ההיריון מתבצע בגישה הבטנית. 

 

איזה בדיקות שגרתיות לאולטרסאונד מיילדותי  מומלץ לבצע? 

אולטרסאונד הריון צעיר- בדיקת הדמיה ראשונית, המתבצעת בין שבועות, 10-6 במטרה לבדוק תקינות של ההיריון, מה מספר העוברים, מיקום העובר, גודלו, תקינות הדופק שלו וכן כמות מי השפיר. לרוב, הבדיקה נעשית בגישה הווגינלית. 

שקיפות עורפית-בדיקה המתבצעת בין שבועות 13-11 במטרה לזהות או לשלול תסמונת דאון או הפרעות כרומוזומליות שונות. במהלך הבדיקה מודדים את עוביו של פס הנוזל בעורף העובר, מה שיכול לתת אינדיקציה לתסמונות והפרעות כאמור. ככל שרוחב הפס עבה, כך עולה הסיכון לתסמונת דאון.  בבדיקה זו נתן לגלות כ-60% מהעוברים הנושאים את התסמונת. הבדיקה מבוצעת בגישה בטנית או וגינלית בהתאם להחלטת הרופא, המתחשבת בפרמטרים שונים כמו גיל ההיריון, המנח העוברי ועוד.

סקירת מערכות מוקדמת – סקירה מפורטת הנערכת בין שבועות 16-14 להריון במטרה לבחון את תקינותם של אברי העובר ומערכות גופו השונות. בעזרת הסקירה המוקדמת ניתן לגלות מומים בעובר, במידה וקיימים, כבר בשלב מוקדם של ההיריון.  הבדיקה מבוצעת בגישה בטנית או וגינלית בהתאם להחלטת הרופא, המתחשבת בפרמטרים שונים כמו גיל ההיריון, המנח העוברי ועוד.

סקירת מערכות מאוחרת – סקירה מקיפה המתבצעת בגין שבועות 24-20 להיריון, שנעשית לבחינה חוזרת של האנטומיה של העובר. בעזרת בדיקה זו ניתן לגלות מומים שלא נראו בסקירה המוקדמת, בעיקר בלב ובמוח וכן מומים התפתחותיים קלים יותר. כמו כן, נבחנת תקינות גדילת העובר ובדיקת אורכו של צוואר הרחם לניבוי אפשרות לידה מוקדמת. הבדיקה נעשית לרוב בגישה הבטנית.    

אולטרסאונד טרימסטר שלישי – בדיקה המתבצעת לאחר השבוע ה-30 להריון ועד ללידה לצורך בחינת תקינות הגדילה של העובר, המנח שלו ובחינה חוזרת של המוח, הלב והכליות שלו. הבדיקה מתבצעת בגישה הבטנית.  

 

איזה בדיקות אולטרסאונד מיילדותי מיוחדות מומלץ לבצע?

סקירת מערכות מכוונת – בדיקה שנעשית בכל שלב של ההיריון בעקבות חשד או סיכון למום או בעיה התפתחותית במערכת ספציפית או באיבר ספציפי של העובר. הבדיקה מתמקדת באותו איבר או מערכת ובמידה והיא אכן מאששת את קיומו של ליקוי כלשהו, ביכולתה לאפיין אותו בצורה מפורטת ומדויקת. הבדיקה נעשית בגישה בטנית או וגינלית בהתאם לקריטריונים שונים כמו גיל ההיריון, המנח העוברי ועוד.

מעקבי גדילה – בדיקות אולטרסאונד שנערכות בכל שלב בהיריון בו עולה חשד לכך שהעובר קטן לגילו. בבדיקה נעשות הערכות משקל עוקבות, נבדקת זרימת הדם לחבל הטבור ואיברים אחרים של העובר ונבחנים מדדים של תנועתיות, תנועות נשימה וכן כמות מי השפיר.  

אקו לב עובר – בדיקה ממוקדת לבחינת מבנה הלב ותפקודו של העובר. מבוצעת כאשר עולה חשד למום בלב העובר באחת מסקירות המערכות או במקרים עם סיכון למום לבבי. 

איתור אנמיה עוברית - בדיקה לבחינת זרימת הדם בעורקי המוח של העובר, כאשר עולה חשד לאנמיה עוברית כתוצאה מזיהומים או קיום נוגדנים לסוגי דם מסוימים.  במידה והבדיקה מאששת את החשד, העובר מקבל עירוי דם באמצעות דיקור חבל הטבור.

מעקב הריון מרובה עוברים – בדיקות עוקבות שנערכות בהריון של 2 עוברים או יותר, שנעשות לצורך מעקב גדילה ושלילת מומים ובעיות האופייניות להריון של תאומים או מספר עוברים גדול יותר. 

מעקב לנשים בהריון עם יתר לחץ דם – בדיקות שנעשות לבדיקת העובר, שבמצב יתר לחץ דם של האם נמצא בסיכון מבחינת קצב גדילה ומיעוט מי שפיר. בבדיקות אלה מתבצעות הערכות  גדילה עוקבות של העובר וזרימות דם של עורקיו. בהתאם למעקב מחליטים במידת הצורך על זירוז לידה או המתנה ללידה טבעית. 

בדיקת דופלר – בדיקת אולטרסאונד למקרים בהם נדרש לבצע הערכת זרימת דם בכלי הדם של העובר. 

 

חשוב לציין כי חלק מהבדיקות, בעיקר כשמדובר בבדיקות המיוחדות, נעשות בשיתוף ובהתייעצות עם מומחים רפואיים שונים כגון נוירולוג ילדים, קרדיולוג ילדים ונפרולוג ילדים. 

במכון רפואי נועם עובדות רופאות גינקולוגיות מנוסות מומחיות בתחום האולטרסאונד  עם מכשור האולטרסאונד המתקדם ביותר על מנת להעניק לך את הטיפול המקצועי ביותר עם יחס אישי וחם!