top of page

אולטרסאונד גניקולוגי

שירותי המכון

שירותי האולטרסאונד הגניקולוגיים הניתנים על ידי המכון:

בדיקת אולטרסאונד גינקולוגי 

בדיקת אולטרה סאונד גינקולוגי הנה בדיקת דימות שמטרתה לסרוק את איברי האגן  של האישה. הבדיקה כוללת סקירה של  הרחם, השחלות, החצוצרות, צוואר הרחם וכל האברים הגינקולוגים של האישה. השימוש בטכנולוגיית האולטרה סאונד, מאפשר לבצע בדיקה ברזולוציה גבוהה ולקבל תמונות חדות על איברי האגן של האישה. במצבים של חשד לממצאים באברי האגן במסגרת בדיקת האולטרה סאונד הגינקולוגי נערכת גם בדיקת דופלר, המעריכה את זרימת הדם אל הממצא הרפואי. באמצעות אולטרה סאונד גינקולוגי ובדיקת הדופלר ניתן להעריך את מצב כלי הדם ברחם, בשחלות ובמיומות. מדובר בבדיקה פשוטה המבוססת על גלי קול, איננה  מסוכנת או כואבת, נערכת בגישה וגינאלי. בדיקת  האולטרסאונד הגינקולוגי, איננה מסוכנת ואינה מלווה בכאב או בחשיפה לקרינה או גורם סיכון כלשהוא.

כיצד נערכת בדיקת אולטרה סאונד גינקולוגית?

בדיקת אולטרסאונד גינקולוגית נערכת על ידי גינקולוג מומחה בביצוע בדיקה זו. הבדיקה נערכת בגישה וגינלית לפי החלטת הרופא הגינקולוג. בזמן בדיקת האולטרה סאונד הנבדקת שוכבת בדרך כלל על מיטה. הגינקולוג מומחה באולטרסאונד מבצע את הבדיקה  מכשיר האולטרסאונד קולט את החזר הקול מהאיברים ומתרגם את התנודות לאותות חשמליים. המכשיר מחשב ומעבד את האותות האלה ומתרגם אותם לתמונות המוצגות על מסך.  בתום הבדיקה ניתן לחזור מיידית לחיים הרגילים.

בדיקת אולטרה סאונד גינקולוגי  למעקב אחר זקיקים

תפקידה של  בדיקת האולטרה סאונד הגינקולוגי לאתר ולעקוב גם אחר הזקיקים, לבדוק  את קיומו של הזקיק  הבוגר ולעקוב אחר גודל ה"זקיקים" בשחלות המכילות את הביציות. הזקיף הנו גוף שנושא בתוכו את הביצית הצעירה. בתקופה שלפני מועד הביוץ יש צורך לערוך אולטרה סאונד גינקולוגי- בגישה וגינלית הסורק את השחלות, על מנת לעקוב אחר התפתחות הזקיקים הקיימים. בדרך כלל זקיק אחד בודד הופך לדומיננטי ומתפתח. בהגיעו לגודל המתאים הוא משחרר את הביצית ומתחיל את תהליך הביוץ. בשל גודלן הזעיר  של הביציות לא ניתן להדגים אותן עצמן בבדיקות דימות ולכן מבוצע המעקב אחר הזקיקים, אותם ניתן לראות היטב באמצעות האולטרה סאונד הגינקולוגי.  בדיקה זו מתבצעת בדרך כלל כדי לעמוד על זמן הביוץ המשוער בנשים עם מחזור בלתי סדיר או בטיפולי פוריות הכוללים הפריה או הפריה חוץ גופית. כמו כן הבדיקה נערכת על מנת לקבל מידע על עובי רירית הרחם, היות  ועובי הרירית משפיע על האפשרות להתפתחות ההריון ., בדיקת אולטרה סאונד גינקולוגי מבוצעת על ידי  רופא גינקולוג מומחה בגישה נרתיקית. במקביל למעקב אחר התפתחות הזקיקים מתבצעת מדידה של רירית הרחם.

בדיקת אולטרה סאונד גינקולוגי לברור ממצאים באגן

בדיקת אולטרה סאונד גינקולוגי בודקת בין השאר את הגודל הצורה ומבנה הרחם (רחם מחיצתי, דו קרני), רוחב ואופי רירית הרחם, דימום לא סדיר, מעקב במסגרת בירור הסיבה לאי-הפריון. כמו כן באמצעות בדיקת האולטרסאונד הגינקולוגי נערך מעקב להערכת מצב, עובי ושינויים ברירית הרחם, אבחון דלקות ברחם בשחלות ובחצוצרות  אבחון מוקדם של ציסטות, גידולים שפירים וממאירים ברחם ואבחון בעיות ברצפת האגן. נערך ברור לצניחה של אברים, אבחון מומים וגידולים ברחם קיום ומעקב אחר שרירנים. נערך מעקב אחר נשים בסיכון גבוה לפתח סוגי סרטן גינקולוגיים או ממצאים אחרים כגון אנדומטריוזיס. כמו כן נבדקים גודל וצורת השחלות, קיום ציסטות, ממצאים בשחלות, אבחון היריון חוץ רחמי או במצבים של היעדר ווסת, נשים בגיל המעבר לרבות מעקב אחר טיפול הורמונלי וממצאים אחרים. הבדיקה כוללת לפי הצורך גם בדיקת אולטרה סאונד דופלר (זרימת דם) לממצאים ברחם או בשחלות, בדיקת האוטרסאונד הגינקולוגי נערכת נרתיקית.

 

בדיקת אולטרסאונד גינקולוגי למעקב  אחר שרירנים

שרירן  המכונה גם מיומה הנו גידול שפיר המורכב משריר חלק הדומה לשריר הרחם. שרירנים הם ממצא שכיח ביותר בנשים. כ70% מהמיומות אינן  גורמות לתסמינים כלשהם ולכן פעמים רבות יתגלו באקראי. לעתים, אם השרירנים גדלים, הם עלולים לגרום לדמם לדני מוגבר, ללחץ על שלפוחית השתן ואברי בטן אחרים. ישנם מספר סוגי שרירנים: שרירנים תת-ריריים, מתפתחים מתחת לרירית הרחם ומתבלטים אל חלל הרחם, במידה ויגרמו לתסמינים, יהיו אלו דימומי  מחזור חריפים שרירנים, ישנם שרירנים תוך-דופנים, שמתפתחים בחלל הרחם עצמו ולרוב אינם גורמים לתסמינים. סוג נוסף הוא שרירנים תת-נסיובים, המתפתחים בדופן החיצוני של הרחם, ובולטים לחלל הבטן. עקב התפתחותם וגדילתם אל תוך חלל הבטן, הם יכולים לייצר ללחץ על איברים בבטן לרבות שלפוחית השתן. רוב השרירנים שפירים ולמרות זאת מומלץ לעקב אחרי שרירנים לאורך זמן באמצעות אולטרה סאונד גינקולוגי. האולטרה סאונד הגינקולוגי מבוצע בגישה  תוך נרתיקית על ידי רופא גינקולוג. במקרה הצורך נערכת גם  בדיקת דופלר של כלי הדם בשרירנים.

בדיקת אולטרה סאונד גינקולוגי  במכון רפואי נועם

ד"ר אניטה סילבר הקימה ומנהלת את  מכון נועם לאולטרה סאונד מיילדותי וגינקולוגי בכפר סבא ב 15 שנים האחרונות. מכון רפואי נועם לסקירת מערכות ובריאות האישה, כולל רופאות גינקולוגיות מומחיות לגינקולוגיה ומיילדות. יחד עם ד"ר אניטה סילבר עובדות שתי רופאות נוספות, ד"ר אתי פיורה – גינקולוגית וד"ר שנטל רדיולוגית ומומחית באולטרה סאונד לנשים.  במכון רפואי נועם נערכות בדיקות גינקולוגיות כולל משטח פאפ, אולטרה סאונד גניקולוגי, יעוץ גינקולוגי לאמצעי מניעה, בעיות בגיל מעבר, מעקב אחר שרירנים וציסטות, בעיות של צניחת אברי האגן וכו. כל בדיקות האולטרה סאונד כוללי היעוץ נערכים על ידי רופאות גינקולוגיות ורדיולוגית מומחיות ובעלות ניסיון רב באמצעות מכשור רפואי משוכלל עם אדיבות ויחס אישי.

 

כמו כן נערכות בדיקות אולטרה סאונד מיילדותי הכולל: אולטרסאונד שליש ראשון, בדיקת שקיפות עורפית אולטרה סאונד לסקירת מערכות מוקדמת סקירת מערכות מאוחרת (מורחבת) אולטרסאונד לסקירת מערכות שליש שלישי, אולטרה סאונד להערכת משקל העובר, מעקב הריון ומעקב אחר הריונות תאומים, מעקב אחרי עוברים קטנים לגיל. במכון נועם  נותנים חוות דעת שניה לממצאים באולטרה סאונד, עורכים יעוץ רפואי לניתוח קיסרי חוזר ולמיקום שליה.

שירותי המכון

bottom of page