top of page

אולטרסאונד שקיפות עורפית פרטי

שירותי המכון

מהו אולטרסאונד שקיפות עורפית פרטי?

אולטרסאונד שקיפות עורפית הוא בדיקת סקר הנערכת לנשים בהיריון, המבוצעת לצורך אבחון תסמונת דאון. אולטרסאונד שקיפות עורפית מהווה שלב אחד מתוך שני השלבים המרכיבים את בדיקת השקיפות עורפית, הכלולה בפרוטוקול הבדיקות השגרתי שעוברות נשים בהריון. החלק השני של הבדיקה כולל, סקר ביוכימי, שבו נבחנים שני סמנים בדם, המספקים אינדיקציה גבוהה יותר לדיוק הבדיקה וסיכון לתסמונת דאון.

מתי מבוצעת בדיקת אולטרסאונד שקיפות עורפית ומדוע זה חשוב?

אולטרסאונד שקיפות עורפית מבוצעת בין השבועות 11 ל-13 ו-4 ימים, על ידי רופא נשים – גניקולוג, מומחה בתחום אולטרסאונד הריון. חשוב מאוד שלא לחרוג מטווח הזמן המיועד לביצוע הבדיקה, על מנת שלא ייווצר קושי או אי דיוק בהשוואת התוצאה לאוכלוסייה בריאה.

אולטרסאונד שקיפות עורפית פרטי

מה בודקים באולטרסאונד שקיפות עורפית?

במהלך התפתחותו של העובר, הולכת ומצטברת שכבת נוזל דקה באזור העורף שלו, מתחת לעור. מדובר במצב תקין כל עוד הנוזל מצטבר בכמות שאינה חריגה. הצטברות גדולה יחסית של הנוזל עלולה להצביע על סיכון של מומים גנטיים ואנטומיים אצל העובר, ובעיקר על תסמונת דאון. במסגרת אולטרסאונד שקיפות עורפית, רופא הנשים – הגניקולוג המומחה בוחן את הצטברות הנוזלים בעורף העובר על ידי מדידת רוחב הנוזל. במקביל הרופא מודד גם את גודל העובר ובודק איברים נוספים. שקלול הפרמטרים הללו יחד עם גיל האישה, מאפשר לחשב את הסיכונים לתסמונת דאון אצל העובר.

 

מהי חשיבות בדיקת השקיפות העורפית?

באמצעות אולטרסאונד שקיפות עורפית, ניתן לגלות עד כ-70% מהמקרים של תסמונת דאון, ועד כ-85% בשילוב עם הסקר הביוכימי (בדיקת הדם לבחינת הסמנים המתבצעת מיד לאחר מכן. אמנם מדובר בבדיקת סקר, שאינה יכולה לאשר או לשלול בוודאות את המום אלא רק להצביע על הסתברותו. עם זאת, היא מאפשרת לאתר הריונות עם סיכון מוגבר ללידת ילד עם תסמונת דאון. אם מתקבלת תוצאה חריגה בבדיקה, האישה תופנה להמשך ייעוץ ובירור גנטי, כמו גם לביצוע בדיקת סיסי שליה ו/או דיקור מי שפיר שדוגמים את התאים העובריים. מכיוון שהבדיקה מתבצעת בשלבי ההיריון המוקדמים, הרי שבמידה והתוצאות מצדיקות זאת, מתאפשר לבצע הפסקת היריון ונמנע הצורך בהפלה מאוחרת על כל השלכותיה הפיסיות והנפשיות.

איך מתבצע אולטרסאונד שקיפות עורפית?

בדיקת שקיפות עורפית הינה בדיקת אולטרסאונד חיצונית ובלתי פולשנית המתבצעת בגישה הבטנית ו/או וגינלית, רק במקרים מסוימים ועל פי שיקול הרופא, יוחלט לבצעה בגישה הווגינלית.  הבדיקה פשוטה ואינה מסכנת את ההיריון.

 

מה משמעות תוצאות בדיקת אולטרסאונד שקיפות עורפית?

כאמור,באולטרסאונד שקיפות עורפית נמדדת שכבת הנוזל המצטברת בעורף העובר. התוצאה ניתנת עם סיום הבדיקה. כל תוצאה שהינה שווה או נמוכה מזו של קבוצת הגיל, מהווה ממצא תקין. לעומת זאת, אם נמדדה בבדיקה שכבת נוזל החורגת מהנתונים הממוצעים התקינים - הדבר עלול להצביע על סיכון לכך שהעובר לוקה בתסמונת דאון או הפרעה כרומוזומלית אחרת. במקרה של גילוי תוצאה חריגה, יומלץ לנבדקת להמשיך בבירור מתקדם לאישור הממצא או לשלילתו,  הסיכון המשוקלל יתקבל לאחר ביצוע בדיקת הדם.

 

מה היתרונות שבביצוע בדיקת אולטרסאונד שקיפות עורפית פרטית?

ראשית, כמו בכל בדיקה פרטית אחרת, בהזמנת אולטרסאונד שקיפות עורפית פרטי, האישה יכולה לבחור את הרופא המומחה המומלץ והטוב ביותר בעיניה  לביצוע הבדיקה. יש חשיבות רבה לכך שהאולטרסאונד יבוצע על ידי רופא נשים מיומן ומומחה בתחום ובבדיקה זו. כמו כן, אולטרסאונד שקיפות עורפית פרטי מאפשר לאישה לבצע את הבדיקה בזמן הנוח לה במסגרת טווח השבועות הקצר הייעודי לבדיקה, ופוטר אותה מהמתנה מיותרת. בנוסף, ביצוע הבדיקה באופן פרטי מבטיח ליווי אישי ואמפתי של הרופא, תוך מתן הסבר יסודי על תוצאות הבדיקה, ומתן ייעוץ מקיף לגבי המשך הבירור במידת הצורך. יתרונות אלו חשובים ביותר בתקופה רגישה כמו היריון ויש להם חשיבות יתרה אצל נשים עם רקע רפואי בעייתי או היסטוריה משפחתית של מומים גנטיים.

 

אולטרסאונד שקיפות עורפית פרטי במכון רפואי נועם לסקירת מערכות ובריאות האישה

במכון הרפואי נועם לסקירת מערכות ובריאות האישה, תוכלו למצוא  גינקולוגיות מומחיות בתחום האולטרה סאונד ובמעקב ההיריון בכל שלביו לרבות שקיפות עורפית. ד"ר אניטה סילבר, ד"ר אתי פיורה, ד"ר כנרת טננבאום הגניקולוגיות מציעות לנשים הרות לערוך מעקב היריון ואולטרסאונד מיילדותי, מסודרים ועקביים, ומוודאות שכל בדיקות האולטרסאונד נעשות ושלא נשכח דבר, לרבות שקיפות עורפית. במכון הרפואי נועם הנשים ההרות בידיים מקצועיות, בטוחות ומהימנות, הכול בשירות אדיב ויחס אישי לכל אישה. במכון קיים מכשור אולטרה סאונד בטכנולוגיה רפואית מתקדמת ביותר, המאפשרת לראות את העובר בדו- ממד ותלת- ממד כולל זרימת דם. הגינקולוגיות והצוות הרפואי קשובים לרווחת האישה, הם שומרים על בריאות העובר והאישה ההרה ומוודאים שהכול יתנהל כשורה בכדי שההיריון יעבור בשלום.

bottom of page