top of page

בדיקת שקיפות עורפית

שירותי המכון

מהי בדיקת שקיפות עורפית?

לכל אישה הרה מומלץ לבצע בדיקת שקיפות עורפית, זאת במטרה  להוריד את הסיכון ללידה של ילד עם תסמונת דאון. בדיקת שקיפות עורפית נערכת באופן שיגרתי ונותנת תשובה משולבת לגבי הסיכוי לתסמונת דאון אצל העובר על פי גיל האישה, ועובי השקיפות העורפית אשר נמצאה בבדיקת האולטרסאונד לשקיפות עורפית. כאשר הסיכון גבוה לתסמונת דאון האישה ההרה תופנה ליעוץ גנטי ולבצע בדיקות רפואיות נוספות.​

בדיקת שקיפות עורפית

בדיקת דם לשקיפות עורפית אצל העובר

בשנת 2000 תוארה לראשונה בדיקת הסקר הביוכימי, שבה מודדים חומרים המופרשים מן העובר ומן השליה, שמבוטאים ב PAPP A ו beta HCG. בשנים האחרונות בדיקת שקיפות עורפית נכנסה לסל הבריאות ומבוצעת בכל קופות החולים בארץ. לכל אישה בהריון מומלץ לבצע בשבועות 6-1111-13.5בדיקת דם ל-PAPP-A ו-free beta HCG כדי להגדיל את אמינות בדיקת  השקיפות העורפית ואת היכולת לאבחן תסמונת דאון אצל העובר. PAPP-A הנו חלבון המיוצר על ידי השליה בהריון ועובר לדם האם . רמתו של החלבון נמוכה בהריון של עובר הלוקה בתסמונת דאון ומחלות גנטיות נוספות. Free beta HCG הנו הורמון נוסף שמיוצר ומופרש גם על ידי השליה של האישה ההרה. בהריון של עובר עם תסמונת דאון רמתו  של הורמון זה גבוהה בהשוואה להריון תקין. שקלול תוצאות בדיקת הדם של שני החלבונים, תוצאות בדיקת אולטרה סאונד שקיפות עורפית וגיל האם ההרה, מעלה את אחוז הגילוי של תסמונת דאון אצל העובר ל-85%-95% ממקרי תסמונת הדאון.

 

בדיקת אולטרסאונד שקיפות עורפית

מדידת השקיפות העורפית באמצעות האולטרה סאונד, פורסמה לראשונה ב 1995, בעיקר על ידי הקבוצה של ניקולאידס מלונדון. בדיקת אולטרסאונד לשקיפות עורפית הנה בדיקה המבוצעת  על ידי גינקולוג מומחה ובעל ניסיון בביצוע הבדיקה, באמצעות מכשור אולטרה סאונד, בגישה אבדומינלית (ביטנית) או בגישה וגינלית לפי הצורך. בדיקת אולטרה סאונד שקיפות עורפית  בודקת את עובי הנוזל של העובר מאחורי העורף. נוזל זה נמצא בין העור והתת עור בעורף העובר ומידתו מבוטאת במ"מ. ככל שמדידת השקיפות העורפית עבה יותר, הסיכוי גבוה יותר שהאישה  ההרה נושאת בקרבה עובר עם תסמונת דאון או תסמונת אחרת.

מתי ולמי מומלץ לבצע אולטרסאונד שקיפות עורפית?

בדיקת שקיפות עורפית הנה בדיקת אולטרסאונד פשוטה ומומלצת לכל אישה בהריון. שקיפות עורפית מבוצעת בין שבוע 11 ל 13.5 להריון. מומלץ לנשים הרות לבצע בדיקת אולטרה סאונד שקיפות עורפית גם אם הן מתכננות לבצע בדיקת דיקור מי שפיר. במידה ותוצאות  בדיקת האולטרה סאונד שקיפות העורפית אינן תקינות, יש צורך בבירור יסודי מעבר לבדיקת דיקור מי השפיר הרגילה. כמו כן מומלץ לנשים הרות  לבצע בדיקת  אולטרסאונד שקיפות עורפית, גם אם הן מתכננות לבצע בדיקת .NIPT/CFDNA  אומנם בדיקת דם ל NIPT/CFDNA  הנה בדיקה עם אחוזי  גילוי גבוהים מאוד לתסמונת דאון, אבל בדיקה זו  איננה מאבחנת  ליקויים נוספים אצל העובר שעשויים להתגלות  בעת ביצוע אולטרה סאונד שקיפות עורפית .יוצא מכך שבדיקות אלו משלימות ואינן מחליפות את בדיקת  האולטרה סאונד שקיפות עורפית.

 

מה ניתן לגלות באמצעות אולטרסאונד שקיפות עורפית?

ביצוע אולטרה סאונד שקיפות עורפית על ידי גינקולוג מומחה לאולטרסאונד, יכולה לגלות כ 60% של עוברים עם תסמונת דאון. תסמונות אחרות, כרומוזומליות המגיעות עם שקיפות עורפית מוגברת הן תסמונת טרנר, שבה לעובר ממין נקבה יש כרומוזום X אחד בלבד במקום שניים. גם טריזומיה 18 וטריזומיה 13, שהן נדירות בהרבה מתסמונת דאון ובהן קיים כרומוזום 13 או 18 נוסף. תסמונת דאון הינה תסמונת כרומוזומלית כשלעובר יש שלושה כרומוזומי 21 במקום שניים, ולכן גם נקראת טריזומיה 21. תינוקות עם תסמונת דאון נולדים עם פיגור שכלי בדרגות שונות, ולאחוז גדול מבניהם יש מומים נוספים, כגון מומי לב ומומי מערכת העיכול. כמו כן באולטרה סאונד שקיפות עורפית ניתן לגלות מספר מצבים ומומים אחרים, כגון מומי לב ומומי שלד אצל העובר, תסמונות גנטיות כגון Noonan  או Di George היכולים להתגלות במצבים של שקיפות מוגברת.

 

מתי מומלץ לבצע  אולטרסאונד שקיפות עורפית?

מומלץ לבצע אולטרסאונד שקיפות עורפית בין השבוע ה11- 13.5 להריון.

הגניקולוג העורך אולטרסאונד שקיפות עורפית בודק  את קיומה של בצקת בעורפו של העובר בשבועות הנ"ל. הבצקת בעורף העובר  נוצרת עקב הצטברות נוזלים טבעית בעורף, כאשר לאחר השבוע ה15 להיריון הבצקת בעורף העובר בדרך כלל נעלמת באופן טבעי. על כן יש חשיבות להקפיד על זמן ומועד ביצוע האולטרסאונד שקיפות עורפית.  לאחר השבועות 11-13.5, הרקמה אצל העובר מתעבה ולא ניתן לקבל תוצאות מהאולטרסאונד שקיפות העורפית.

האם יש סיכונים אולטרסאונד שקיפות עורפית?

אולטרסאונד שקיפות עורפית נערכת על ידי גינקולוג מומחה. אולטרסאונד שקיפות עורפית הנה בדיקה שכיחה הנערכת בקרב נשים רבות כשגרה. מדובר  בבדיקה שלא  ידוע על סיכונים כלשהם כתוצאה מממנה. אולטרסאונד שקיפות עורפית נערכת באמצעות מכשיר אולטרסאונד. המכשיר עובד באמצעות גלי הקול, כאשר  מדובר בגלים בטוחים לחלוטין. בתום בדיקת האולטרסאונד שקיפות עורפית הנבדקת מקבלת תשובה שלעיתים יש צורך בעקבותיה לבצע בדיקות המשך נוספות.

מהי שקיפות עורפית מעובה/מוגברת?

חשוב לציין שתופעת השקיפות העורפית המעובה הינה זמנית בדרך כלל אצל העובר, וברוב המקרים אף נעלמת עד שבוע 20. אין זאת אומר שהעובר בריא, ועל כן כל אישה הרה חייבת לעבור את בדיקת אולטרה סאונד לשקיפות עורפית. לעתים שקיפות עורפית מוגברת אצל העובר מצביעה על עובר גדול שייוולד, זאת כאשר כל שאר הבדיקות הקשורות לשקיפות עורפית היו תקינות. בכל מקרה מומלץ לכול אישה הרה להיות במעקב הריון אצל גינקולוג מומחה לאולטרה סאונד עד הלידה בכדי לעלות גם על בעיות מאוחרת יותר (נדירות !)

 

מהן הבדיקות המומלצות במצב של שקיפות עורפית מוגברת אצל העובר?

אישה בהריון הנושאת עובר עם שקיפות עורפית מוגברת מומלץ ביותר שתעבור בדיקת כרומוזומים וכן  בדיקת סיסי שליה, בין שבוע 11 -  13. בדיקת סיסי שליה נערכת בבתי החולים בתנאים סטריליים ובה נלקחת חתיכת שליה ונשלחת לבדיקת כרומוזומים. כמו כן ניתן לאחר שבוע 17 להריון לבצע  בדיקת דיקור מי שפיר. בדיקת  דיקור מי שפיר נערכת בבתי חולים בה דוקרים את שק מי השפיר של העובר ושואבים ממנו מים לבדיקת כרומוזומים ולרוב גם ל צ'יפ גנטי כדי לעמוד על קשת רחבה של תסמונות עובריות  אפשרויות – CMA (ראה ערך צ'יפ גנטי). כמו כן מומלץ  ביותר לאישה ההרה לעבור בדיקת אנטומיה מדוקדקת באמצעות  אולטרה סאונד סקירת מערכות מוקדמת והן אולטרה סאונד סקירת מערכות מאוחרת על ידי גינקולוג מיומן ומנוסה בבדיקות אולטרסאונד. כמו כן מומלץ לאישה ההרה לבצע בדיקת אקו לב לעובר, מדובר בבדיקה המבוצעת  באולטרה סאונד על ידי קרדיולוג (רופא לב) בדרך כלל לאחר שבוע 20 להריון.

בדיקת אולטרה סאונד שקיפות עורפית במכון רפואי נועם

ד"ר אניטה סילבר גינקולוגית ומומחית לבדיקות אולטרה סאונד מיילדותי הקימה ומנהלת את  מכון נועם לאולטרה סאונד מיילדותי וגינקולוגי ובריאות האישה בכפר סבא במהלך ה 15 שנים האחרונות. מכון רפואי נועם, כולל רופאות גינקולוגיות מומחיות לגינקולוגיה ומיילדות ובדיקות אולטרה סאונד מיילדותי, יחד עם ד"ר אניטה סילבר עובדות שתי רופאות נוספות. במכון רפואי נועם נערכות  בדיקות אולטרה סאונד מיילדותי הכוללות: אולטרסאונד שליש ראשון, בדיקת שקיפות עורפית אולטרה סאונד לסקירת מערכות מוקדמת סקירת מערכות מאוחרת (מורחבת) אולטרסאונד לסקירת מערכות שליש שלישי, אולטרה סאונד להערכת משקל העובר, מעקב הריון ומעקב אחר הריונות תאומים, מעקב אחרי עוברים קטנים לגיל. במכון נועם  נותנים חוות דעת שניה לממצאים באולטרה סאונד, עורכים יעוץ רפואי לניתוח קיסרי חוזר ולמיקום שליה. כל בדיקות האולטרה סאונד כולל היעוצים הרפואיים והליווי בהריון נערכים על ידי רופאות גינקולוגיות מומחיות ובעלות ניסיון רב באמצעות מכשירי אולטרסאונד משוכללים עם אדיבות ויחס אישי.

bottom of page