top of page

סקירת מערכות 

שירותי המכון

מהי סקירת מערכות?

סקירת מערכות הינה בדיקת אולטרה סאונד  שעל האישה ההרה לבצע מספר פעמים במהלך תקופת ההיריון. סקירת מערכות מאפשרת לזהות את תפקוד המערכות הפנימיות של העובר בשלבים שונים של ההיריון. הבדיקה נערכת על ידי גניקולוג המומחה לאולטרסאונד לסקירת מערכות

במהלך תקופת ההיריון, על האישה לבצע סקירת מערכות מספר פעמים, ובהתאם להוראת הרופא המטפל. הסקירות כוללות:

 • סקירת מערכות מוקדמת

 • סקירת מערכות מכוונת

 • סקירת מערכות מאוחרת או מורחבת

 • סקירת מערכות טרימסטר שלישי
   

מכון הרפואי נועם נותן לאישה ההרה מענה כולל לכל שלבי סקירת המערכות, על ידי צוות גינקולוגיות מומחיות בתחום הסקירה.

מהי סקירת מערכות מוקדמת?

בין השבוע ה13-17 להריון מומלץ לנשים  לבצע סקירת מערכות מוקדמת. מדובר בבדיקת אולטרסאונד, המבוצעת באופן וגינלי או בטני. סקירת מערכות זו מפגישה את ההורים לראשונה עם העובר. הבדיקה הזו חשובה מפני שהיא מאפשרת גילוי מוקדם של מומים מולדים או סימנים ראשוניים שיכולים להצביע על מחלות כרומוזומליות. גילויים מוקדמים אלו יכולים לסייע להורים ולרופאים להגיע להחלטות בקשר להמשך ההיריון.

סקירת המערכות המוקדמת כוללת סקירה של אברי העובר, כדי לאתר ממצאים בלתי תקינים. בסקירת מערכות מוקדמת ניתן לגלות אחוז גבוה של המומים המבניים (אנטומים) בעובר.

סקירת מערכות

מהן המערכות הנסקרות בסקירת מערכות מוקדמת?

 • מבנה הראש והמח הצעירים

 • מבנה הפנים – עיניים, אף, שפתיים ,סנטר

 • מבנה הלב על ארבעת מדוריו ,יציאת כלי הדם הגדולים וקשת אבי העורקים

 • הסרעפת, מבנה הבטן על הקיבה, כיס מרה

 • השרשת חבל טבור ווריד הטבור

 • מבנה הכליות וכיס השתן

 • הגפיים העליונות והתחתונות על גודלן, המנח שלהן והאצבעות

 • עמוד השדרה לכל אורכו​

 

לרוב, הבדיקה נמצאת תקינה והאישה חוזרת לביתה עד לביצוע סקירת מערכות מכוונת, אך לעיתים, כאשר התשובות אינן חד- משמעיות, ימליץ הרופא המומחה לבצע בדיקות נוספות. הבדיקות הרווחות במקרים אלו הן מי שפיר, MRI, אקו לב ובדיקות גנטיות המסייעות לוודא את תקינות ההתפתחות של העובר ברחם. כמו כן יומלץ על בדיקת צוואר הרחם, בדיקה היכולה להזהיר מפני הסיכון של לידה מוקדמת.

מהי סקירת מערכות מכוונת?

סקירת מערכות מכוונת היא בדיקה המתמקדת באברים מסוימים בגוף העובר כגון המוח ומערכת העצבים. מדובר בבדיקת אולטרסאונד הנעשית על ידי רופא גניקולוג מומחה. במהלך הבדיקה המומחה סוקר מבנים מסוימים במוחו של העובר בכדי לזהות בעיות ובכך להמליץ על המשך הטיפול בעובר בזמן ההיריון או לאחר שייוולד.

מה חשיבותה של הסקירה המכוונת ומה מייחד אותה?

חשיבותה של סקירת מערכות מכוונת היא בכך שמדובר בבדיקת אולטרה סאונד קפדנית ומדויקת המתמקדת באזורים בהם קיים חשש להתפתחות מומים וליקויים אצל העובר. במקרה ומתגלים מומים בסקירת המערכות המכוונת, ניתן יהיה לטפל באופן פרטני בליקוי. כמו כן בעזרת המסקנות מהסקירה, למומחים יש אפשרות לבחור את הטיפולים הנכונים והמדויקים ביותר בכדי לסייע להתפתחות תקינה של העובר.

שלא כמו סקירות המערכת שעל כל אישה הרה לבצע במהלך ההיריון, סקירת מערכות מכוונת איננה סקירה הנערכת כחלק מהבדיקות השגרתיות בהיריון. סקירת מערכות מכוונת נעשית רק במידה ומתגלה בעיה מסוימת  במהלך ההיריון ובבדיקות האולטרה סאונד הריון. סקירת הריון מכוונת, מתבצעת בכל שלב בהריון בו מתעורר חשש לפגיעה בעובר. יש צורך בהפניה רפואית לבדיקה זו . הגינקולוג המומחה העורך בדיקה זו מתמקד באופן פרטני במערכת בה יש חשד לבעיה  אצל העובר.

סקירת מערכות מכוונת נערכת בדרך כלל במקרים הבאים

 • במקרה וישנה היסטוריה משפחתית של קיום מומים במשפחה.

 • במקרה והאישה ההרה נחשפה לזיהומים או רעלים העלולים לפגוע.   

 • במקרה ועלו ממצאים חשודים במהלך אחת מסקירות המערכות.

כאשר סקירת המערכות המכוונת מראה על ממצאים מדאיגים, יומלץ על המשך טיפול ומעקב של הגינקולוג העורך מעקב היריון לאישה ולעיתים גם שיתוף של מומחים נוספים בתחום. בנוסף, על פי המלצות הרופאים, ניתן לגשת לבדיקות מעמיקות יותר כמו  אקו לב עובר, בדיקת מי שפיר וMRI.

מהי סקירת מערכות מורחבת?

סקירת מערכות מורחבת היא בדיקת אולטרסאונד בטני המתבצעת על ידי גניקולוג המומחה לאולטרסאונד סקירת מערכות. הבדיקה מתבצעת בשבועות ה-21-24 של ההיריון. מדובר בשלב מתקדם יותר של ההיריון, כאשר ניתן לראות מערכות חדשות שהתפתחו אצל העובר, וניתן להבחין בהתפתחות לא תקינה של העובר ובמומים שלא אובחנו בסקירות קודמות. בהתאם לכך ויוחלט על המשך הטיפול.

מהי החשיבות של סקירת מערכות מורחבת ומה היא בודקת?

החשיבות  של סקירת מערכות מורחבת היא בגילוי נוסף של מומים בעובר לפני הלידה. בשלב זה בסקירת מערכות מורחבת  ניתן לראות את העובר בצורה מדויקת יותר, אפשר לסקור ולאתר מומים בגודל קטן אשר אין אפשרות לראות אותם בסקירה מוקדמת. ניתן לבדוק את ההתפתחות העובר ולעקוב אחר התפתחות מומים מאז סקירת המערכות המוקדמת.

 

במהלך סקירת מערכות מורחבת הגניקולוג המומחה בודק את: ארובות העיניים והשפתיים, מיקום השלייה, קוטר הגולגולת, היקף הראש, היקף הבטן, ריאות, ארבעת מדורי הלב, העורקים הגדולים, קיום עצמות ארוכות בגפיים העליונות והתחתונות וכפות ידיים ורגליים, מספר כלי הדם בחבל הטבור, כמות מי השפיר, דופק, תנועות העובר, עמוד שדרה, מנח העובר והמערכות האנטומיות המתפתחות אצל העובר.

 

סקירת מערכות בטכנולוגית דו ממד ותלת ממד במכון רפואי נועם לסקירת מערכות ובריאות האישה

במכון הרפואי נועם לבריאות האישה המטופלת יכולה לראות את העובר ואיבריו בחדות גבוהה בדו ממד ותלת ממד. תמונת תלת ממד מאפשרת להורים לראות קשת רחבה של תנועות עמוד השדרה, הגפיים והפנים של העובר ובכך להתחבר אליו כאשר הוא עדיין בבטן. במכון הרפואי נועם, מחכים לאשה צוות נשים גינקולוגיות מומחיות מסור ותיק ומנוסה בתחום סקירת המערכות. הגניקולוגיות המומחיות יילוו את האישה, בצורה מקצועית ואדיבה, בכל שלבי ההיריון ויוודאו כי כל בדיקות האולטרסאונד נעשות בזמן ובצורה מקצועית ברמת שירות גבוהה.

bottom of page