סקירת מערכות מאוחרת

שירותי המכון

סקירת מערכות מאוחרת היא אחת מבדיקות האולטרה סאונד השגרתיות שעוברת כל אישה במהלך ההיריון. סקירת מערכות מאוחרת היא בדיקת אולטרסאונד הריון חשובה ומקיפה, הנערכת על ידי גינקולוג מומחה ומיומן בבדיקות אולטרסאונד בהריון, שתוצאותיה התקינות מאפשרות לאישה להמשיך בהיריון בראש שקט. לעומת זאת, כאשר הממצאים העולים מבדיקת האולטרסאונד חריגים, הדבר מצריך התייעצות עם גינקולוג מומחה  והפניה לביצוע בדיקות נוספות, מעקב ולעיתים גם גיבוש החלטה לגבי המשך ההיריון. מהי סקירת מערכות מאוחרת, מה מטרתה ומהי חשיבותה של הבדיקה? מה בודקים במסגרת בדיקת אולטרה סאונד סקירת מערכות? איך היא מתבצעת הבדיקה ומה המשמעות של ממצאי הבדיקה לסקירת מערכות מאוחרת?  

מהי סקירת מערכות מאוחרת ומה מטרתה?

סקירת מערכות מאוחרת, שנהוג לכנותה גם בשם בדיקת טרימסטר שני או סקירת מערכות שליש שני, הינה בדיקת אולטרסאונד שעוברות נשים הנמצאות בין שבועות 24-20 להריונן. בדיקת סקירת מערכות מאוחרת סוקרת ביסודיות את מערכות הגוף השונות של העובר. הבדיקה מבוצעת לצורך אבחון או שלילת מומים אנטומיים שעלולים להתפתח בעובר במהלך ההיריון. במקרים מסוימים, סקירת מערכות מאוחרת, יכולה לאבחן סמנים רכים המרמזים על בעיה כלשהי בחומר הגנטי שנושא העובר. מדובר בבדיקה בטוחה הנערכת על ידי גינקולוג מומחה לבדיקות אולטרסאונד מיילדותי, שאינה מהווה סכנה כלשהי לאם או לעובר ואינה כרוכה בהכנות מיוחדות. בדיקת אולטרסאונד לסקירת מערכות, מומלצת על ידי משרד הבריאות והאיגוד הגניקולוגי, וניתן לבצעה במסגרות פרטיות או דרך קופות החולים, בהתאם להחלטת האישה.

 

מהי חשיבות של סקירת מערכות מאוחרת?

לסקירת המערכות המאחרת יש חשיבות רבה, שכן  הגינקולוג המומחה לבדיקות אולטרסאונד בהריון, מאבחן באמצעות הבדיקה מומים בעובר שלא ניתן היה לזהות במהלך הסקירה המוקדמת, כיוון שהיו קטנים מאוד או בלתי אפשריים לזיהוי. בין המומים בעובר שניתן לאבחן בסקירה המאוחרת, נמנים מומים בלב, בפנים, בבטן, במערכת העצבים  או מומים שניתן לאבחן אותם רק בשלב מתקדם של ההיריון כאשר מערכות גופו של העובר מפותחות ובשלות יותר. כמובן שכאשר מדובר באישה שמסיבה כלשהי לא עברה אולטרה סאונד סקירת מערכות מוקדמת, יש לסקירה המאוחרת חשיבות רבה עוד יותר. חשוב לציין כי למרות חשיבותה הרבה של סקירת המערכות המאוחרת, היא מוגבלת ביכולתה לשלול  בוודאות את כל המומים האפשריים בעובר. מערכות שלגביהן בדיקת  האולטרה סאונד פחות יעילה בעובר הן עור, מערכת העיכול והחיך.

 

מה בודקים בסקירת מערכות מאוחרת?

במהלך סקירת מערכות מאוחרת נבדקים מדדים ואיברים שונים של העובר:

המנח בו נמצא העובר, דופק העובר והתנועות שלו, מיקומה של השלייה, חתך רוחבי, הקף הראש, של הגולגולת החזה, ריאות, חדרי הלב, . (אם לא פורטה סיבה מיוחדת לביצוע הסקירה המאוחרת, הנתונים ייבדקו תוך התייחסות להריון רגיל בסיכון נמוך).

 

כיצד נערכת סקירת מערכות מאוחרת?

כאמור, סקירת מערכות מאוחרת הינה בדיקת אולטרסאונד הנערכת בטרימסטר השני של ההיריון. היא עורכת 15-20 דקות, אין צורך בהכנה מוקדמת לסקירה המוקדמת. ברוב המקרים היא מתבצעת בגישה הבטנית, על ידי רופא גינקולוג מומחה לבדיקות אולטרסאונד. עם זאת, במקרים בהם עולה צורך ספציפי להעריך את אורכו של צוואר הרחם או לסקור איברים הסמוכים לו שלעיתים קשה לראותם בסקירה בטנית – בדיקת האולטרה סאונד סקירת מערכות מאוחרת, תבוצע וגינלית. במידה והאישה ההרה לא ביצעה סקירת מערכות מוקדמת אצל גינקולוג  אז סקירת מערכות מאוחרת תערך בשבועות 19-21. כאשר בוצעה  במהלך ההיריון סקירת מערכות מוקדמת ניתן לבצע  סקירת מערכות מאוחרת בשבועות 22-24. 

מה משמעותן ואמינותן  של תוצאות סקירת מערכות מאוחרת?

בדיקת אולטרה סאונד סקירת מערכות מאוחרת  הנערכת על ידי גינקולוג מומחה לאולטרה סאונד הריון, נערכת במטרה  לגלות ממצאים רפואיים משני סוגים עיקריים:

 

 

סקירת מערכות מאוחרת לגילוי מומים מולדים אצל העובר

שעלולים לגרום לנכות כלשהי או להשפיע על מהלך ותוחלת חייו של היילוד. גילוים של מומים כאלה באמצעות הסקירה המאוחרת מחייב אבחון מדויק ומעמיק יותר עם רופאים גינקולוגיים מומחים בתחום האולטרה סאונד, ייעוץ רפואי והחלטה לגבי המשך ההיריון ו/או מעקב וטיפול לאחר הלידה. 

סקירת מערכות מאוחרת לגילוי של סמן רך אצל העובר

איתור של שינוי קל באנטומיה של העובר, שיכול להצביע על סיכוי כלשהו לבעיה כרומוזומלית וגנטית אצל העובר. במקרה שמתגלה סמן רך באולטרה סאונד סקירה המאוחרת, תבוצע סקירה יסודית יותר על ידי הגינקולוג המומחה לאולטרסאונד, כדי לוודא או לשלול סמנים נוספים הנמצאים אצל העובר. כאשר הגינקולוג המומחה לאולטרה סאונד מגלה בבדיקת סקירת מערכות מאוחרת יותר מסמן רך אחד, הדבר מגביר את הסיכויים לקיומו של מום מולד. בהקשר זה, יש להדגיש כי הסקירה המאוחרת אינה מחליפה בדיקת חלבון עוברי הנדרשות בנוסף לסקירה. בכל מקרה בו הסקירה המאוחרת מעלה חשד לבעיה כלשהי, יומלצו בדיקות נוספות, ולעיתים גם ייעוץ  גנטי לבחינת ביצוע בדיקת מי שפיר. 

 

​סקירת מערכות מאוחרת במכון רפואי נועם

מכון רפואי נועם הוקם  לפני 15 שנים על ידי ד"ר אניטה סילבר רופאה גינקולוגית בכירה בעלת ניסיון רב ומומחית באולטרה סאונד מיילדות וגינקולוגי ובריאות האישה, עובדות עם ד"ר אניטה סילבר שתי רופאות מומחיות ומוסמכות באולטרה סאונד מיילדותי. במכון רפואי נועם נערכות בדיקות אולטרסאונד לסוגיהן לכל אורך כל שלבי ההיריון על ידי רופאות מיומנות בעלות ניסיון רב תוך שימוש במכשור מקצועי שרות אדיב, סבלני עם  יחס אישי.