סקירת מערכות מוקדמת

שירותי המכון

מהי סקירת מערכות מוקדמת?

סקירת מערכות, בדיקת אולטרה סאונד המתבצעת בהריון , בדרך כלל בין שבוע 13-17. בדיקה זו היא המפגש הראשון הממושך של ההורים עם העובר שלהם. היא מבוצעת בדרך נרתיקית ( וגינלית) או ביטנית או בשילוב של שתי הגישות.

מטרת סקירת המערכות לבדוק את חיות העובר (דופק, כמות מים, תנועתיות), את גודלו שנקבע לפי מדדי הגוף שלו ואת מיקום ומראה השליה.
 

מהן המערכות הנסקרות?

בסקירת המערכות נסקרים אברי העובר, בשלב מוקדם זה, מכף רגל ועד הראש, כדי לעמוד על ממצאים תקינים ובלתי תקינים. בסקירת מערכות מוקדמת ניתן לגלות אחוז גבוה של המומים המבניים (אנטומים) בעובר. המערכות הנסקרות הן מבנה הראש והמח הצעירים, מבנה הפנים – עיניים, אף, שפתיים ,סנטר, מבנה הלב על ארבעת מדוריו ,יציאת כלי הדם הגדולים וקשת אבי העורקים, הסרעפת, מבנה הבטן על הקיבה, כיס מרה, השרשת חבל טבור ווריד הטבור, מבנה הכליות וכיס השתן ו – כמובן! – מין העובר! ברור שנסקרים גם הגפיים העליונות והתחתונות על גודלן, המנח שלהן והאצבעות. בנוסף נסקר גם עמוד השדרה לכל אורכו.

בכל מערכות הגוף שנזכרו ,עלולים להופיע ממצאים בלתי תקינים, שידרשו בחלקם מעקב בלבד, אך לא פעם יובילו להמלצה על בדיקות נוספות .אם, בסיכום עם יועץ גנטי ,תידרש בדיקה גנטית של העובר יומלץ בדרך כלל על בדיקת מי שפיר, שיכולה להיות מלווה גם בבדיקת צ'יפ גנטי (CMA בשפה הרפואית) שמבוצעת גם כן במי השפיר. בדיקות נוספות שאותן ניתן לבצע הן אקו לב עובר המבוצע על ידי רופא לב ילדים באמצעות אולטרה סאונד כדי לעמוד ביתר פירוט על מבנה לב העובר.

בכל סקירה מוקדמת גם נבדק אורך צוואר הרחם, שהתקצרותו יכולה להצביע על סיכון ללידה מוקדמת, ואז אפשר לטפל כנדרש.
 

סקירת מערכות מוקדמת בהריון תאומים

אם מדובר בהריון תאומים יש, בנוסף לסקירה המבנית המתוארת, ישנם דגשים שונים המתייחסים יותר לקיום המחיצה ואופייה בין התאומים ומיקום השליות שלהם בכדי להבדיל בין תאומים זהים לבלתי זהים. לתאומים זהים עלולה להיות בעיה ייחודית שלהם שמתבטאת במעבר דם של עובר אחד לשני ורצוי מאד לעלות מוקדם על בעיה זו ולטפל בה לפי הצורך.
 

אבל צריך לזכור שרובם הגדול של העוברים תקין, כמו כן רובם הגדול של התינוקות הנולדים ! ושברוב המקרים הסקירה המוקדמת מאפשרת הצצה לתוך הרחם ועל צורתו והתנהגותו של עוברכם הבריא.

כדאי גם להגיד שתמיד צריך לבצע גם סקירה מערכות מאוחרת בשבועות 20-24 בכדי לעמוד על גדילת העובר, כמות המים והתפתחות מתמשכת תקינה של האיברים שלו.