אולטרסאונד הריון

שירותי המכון

אולטרסאונד הריון בטרימסטר ראשון

בדיקת אולטרה סאונד טרימסטר ראשון  בהריון צעיר, בין שבוע 6 עד 10 ,שמטרתה לבדוק את תקינות היריון ולבדוק את מספר העוברים, מיקום וגודל העובר, דופק וכמות מי שפיר. הבדיקה תערך על ידי גינקולוג מומחה לסקירת מערכות לרוב באמצעות מכשיר אולטרסאונד דרך הנרתיק של האישה הנבדקת.

 

אולטרסאונד שקיפות עורפית בהריון

בדיקת אולטרה סאונד  לשקיפות עורפית נערכת  לאישה בין השבועות 11-13 להריון.  מטרת בדיקה זו לגלות את העוברים עם סיכוי מוגבר לתסמונת דאון ובעיות כרומוזומליות אחרות. בבדיקה זו מודדים את רוחב הנוזל מאחורי עורף העובר, בין העור לתת-עור. ככל שרוחב הנוזל צר יותר, הסיכון לתסמונת דאון יורד כאשר ככל שהוא עבה יותר הסיכון עולה. בדיקת אולטרסאונד שקיפות עורפית יכולה לגלות כ- 60-70% של עוברים עם תסמונת דאון. הבדיקה נערכת על ידי גינקולוג מומחה לסקירת מערכות זו בדרך נרתיקית או בטנית לפי שיקול דעתו המקצועית.

אולטרה סאונד הריון לסקירת מערכות מוקדמת

בדיקת אולטרה סאונד סקירת מערכות מוקדמת נערכת בין השבועות 14-16 ומטרתה לבדוק את האנטומיה של העובר. המערכות  הנסקרות בבדיקה זו  הן מראש העובר עד לאצבעות רגליו, וכוללות את מבנה המח, הפנים, הגפיים, הלב, הבטן על איבריו, הכליות , עמוד השדרה ואברי המין. ביצוע סקירת מערכות  מוקדמת מאפשרת לגלות מומים בעוברים בשלב מוקדם זה של ההיריון, הבדיקה מתבצעת על ידי גינקולוג מומחה בדרך בטנית או נרתיקית. לפי שיקול דעתו של הרופא.

 

אולטרסאונד הריון לסקירת מערכות מאוחרת

בדיקת אולטרה סאונד סקירת מערכות מתבצעת בין השבועות 20 -23 ומטרתה לבדוק פעם נוספת את האנטומיה ואת האברים השונים של העובר. בשלב מאוחר יותר זה של ההיריון בדיקת אולטרסאונד סקירת מערכות, יכולה בנוסף לגלות גם מומים התפתחותיים  בעיקר בלב ובמח העובר, בנוסף  הבדיקה עוקבת אחר גדילתו  התקינה של העובר. בבדיקת אולטרסאונד לסקירת מערכות מאוחרת גם נבדק אורך צוואר הרחם של האישה ההרה, היכול לנבא על אפשרות ללידה מוקדמת. הבדיקה מתבצעת  על ידי גינקולוג מומחה  לאולטרה סאונד הריון ונערכת לרוב בדרך בטנית.

אולטרה סאונד סקירה מכוונת בהריון

בדיקת אולטרה סאונד סקירת מערכות מכוונת מתבצעת כשעולה חשד באולטרסאונד סקירת המערכות או בבדיקות הדם הנלוות ( סקר ביוכימי וחלבון עוברי) לבעיה עוברית. אולטרסאונד סקירת מערכות מכוונת בדך כלל תתרכז באברים מסוימים – כגון מערכת השלד או מח העובר. בדיקה זו  נערכת על ידי גינקולוג מומחה ויכולה להתבצע בכל שלב של ההיריון.

 

אולטרסאונד הריון, טרימסטר שלישי

בדיקת אולטרה סאונד  טרימסטר שלישי נערכת  לאחר שבוע 30 ועד הלידה, ומטרתה לבדוק את הגדילה תקינה של העובר, המצג  בו הוא נמצא ברחם וכמות מי השפיר שלו. כמובן נערכת בדיקת אולטרסאונד חוזרת של האיברים העיקריים אצל העובר – מח, לב וכליות.

 

בדיקת אולטרסאונד מעקב הריון אחרי האטת גדילת עובר

בדיקות אולטרה סאונד עוקבות מתבצעות כשעולה חשד לעובר קטן לגיל ההיריון. בדיקת האולטרה סאונד כוללת הערכות משקל עוקבות וזרימות דם (דופלר) לעורקי חבל הטבור ולאיברים שונים של העובר. בדיקות מעקב אלה גם כוללות מדדים אחרים של העובר כמו כמות מי השפיר, התנועתיות ותנועות נשימה של העובר.

 

אולטרסאונד הריון למעקב אחרי הריון תאומים

בדיקות אולטרה סאונד מעקב אחר תאומים נערכות בצורה ספציפית מאחר ולעוברים תאומים בעיות ייחודיות משלהם. על כן מטרת המעקב  באמצעות אולטרסאונד היא  לבדוק את  הגדילה התקינה  של התאומים לאורך ההיריון ולשלול מומים והתפתחות של מעבר דם מעובר לעובר (TTTTS – Twin to twin transfusion syndrome)-תופעה זו עלולה להופיע בתאומים זהים. בדיקת אולטרסאונד מעקב אחר הריון עם  תאומים נערך עלי גניקולוג מומחה באמצעות מכשור אולטרה סאונד בגישה בטנית או וגינלית לפי הנחיית הרופא.

אולטרסאונד למעקב אחרי נשים בהריון עם יתר לחץ דם

נשים עם לחץ דם גבוה בהריון, במצבי קדם הריון (קיים כבר בזמן הכניסה להריון) והן  במצב הריוני (רעלת הריון) הן בסיכון יתר לעוברים קטנים ומיעוט מי שפיר. המעקב באמצעות האולטרה סאונד נועד לעקוב אחרי העוברים כולל הערכות גדילה עוקבות וזרימות דם (דופלר) של עורקי העובר לפי הצורך. בדיקת אולטרסאונד מעקב אחר נשים בהריון עם לחץ דם נערכת על ידי גינקולוג מומחה. על בסיס המעקב והמידע, הרופא הגינקולוג המטפל יוכל להגיע להחלטה האם אפשר להמתין ללידה טבעית או האם יש צורך בזירוז לידה מוקדם יתר.

 

חוות דעת שניה לאולטרה סאונד הריון על ידי גינקולוגית מומחית

ד"ר אניטה סילבר מומחית בגינקולוגיה וסקירת מערכות עורכת חוות דעת שניה כאשר מתגלה בעיה בבדיקת אולטרה סאונד והאישה ההרה מעוניינת בבדיקה נוספת ויעוץ לגבי המשך ההיריון.      

קבעי פגישת ייעוץ עוד היום

הרופאות המנוסות של מכון רפואי נועם מחכות לך עם המכשור המתקדם בעולם על מנת להעניק לך את הטיפול המקצועי ביותר ויחס אישי וחם!

אולטרסאונד מיילדותי

בית "מריק", דרך השרון 8/10 כפר סבא

09-7441155

  • White Facebook Icon

© 2017 כל הזכויות שמורות למכון רפואי נועם

עיצוב ובניית האתר iSite.co.il Web Solutions

אסטרטגיית שיווק Magnusmarketing.co.il